هوش مصنوعی در حال ساخت زندگی واقعی

دانش و فن‌آوری، پایه‌های زندگی انسان امروز را تشکیل می‌دهند و به‌ کارگیری هر چه بیشتر آنها درجنبه‌های مختلف زندگی اجتماعی، تضمین‌ کننده آسایش و امنیت بشر می باشد پیشرفت روز افزون هوش مصنوعی و علم رباتیک در دنیای امروزی امری اجتناب ناپذیر است. زندگی امروزی همواره دستخوش تغیرات ماشینی است که ساخته دست خود بشر میباشد رباتهایی که میتوانند کارهایی شگفت انجام دهند.

فناوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی دنیا را بهبود خواهند بخشید و ربات‌ها نقش فزاینده‌ای در جوامع مدرن ایفا خواهند کرد. آن ها به انجام  کارهای خطرناک، تکراری، پر هزینه ، دقیق و حتی اموری که انسان از انجام آنها عاجز است ادامه می‌دهند تا انسان‌ها را از انجام آن‌ها باز دارند. همه ی اینها باعث ساخت دنیایی بهتر خواهد شد. دنیایی که در آن انسان آسوده ترین زندگی را تجربه خواهد کرد.

دانشمندان و پژوهشگران همواه در حال توسعه وبهبود هوش مصنوعی و رباتهایی هستند که توانایی یادگیری و تفکر را داشته باشند تا بتوانند بدون راهنمایی انسان همواره کارها را در جهت صحیح انجام دهند و به عبارت دیگر قدرت تصمیم گیری داشته باشند تا به بشر خدمت کنند. اما برخی از دانشمندان و آینده نگران از این واهمه دارند که ممکن است هوش مصنوعی ربات ها به صورت ناگهانی قادر به انجام کارهای از پیش‌برنامه‌ریزی نشده‌ای شود و اینکه خودبه‌خود قادر به انجام ‌آنها باشد.

 زمان در حال سپری شدن است و به موازات آن و به عبارتی دیگر با گذشت زمان، علم نیز در حال تغییر و تحول خواهد بود. از آنجا که هر گونه اختراع یا ابداع جدیدی در مسیر علم می‌تواند زندگی ما انسان‌ها را به نحو موثری تحت تاثیر خود قرار دهد،هنگامی که تقریبا تمام وظایف به ربات های فوق العاده هوشمند سپرده شود، ممکن است انسان ها به تدریج نشانه های انسان هوشمند را از دست بدهند و یک ربات بتواند به هوش و آگاهی انسانی دست یابد، در آن زمان  چرا نباید لیاقت این را داشته باشد تا سزاوار حق و حقوق خود باشد.

آیا بهره مندی ربات های از هوش و آگاهی می تواند به آن ها حق و حقوق هم تراز با انسان بخشد و یا هوش مصنوعی و ظهور ربات ها باعث نابودی انسان خواهد شد؟ آیا هوش مصنوعی می تواند باعث جایگزینی انسان ها با گونه های برتر شود؟ گونه ای که خود انسان خود خالق آن است.

در هر صورت خودآگاهی ربات‌ها با توجه به عمر طولانی آن‌ها، فراتر از دانش کنونی است و در حال حاضر مورد توجه نیست.

نویسنده: محمد ابراهیمی(emohammad45@yahoo.com)

عضویت در کانال تلگرام کویرکده

کانال تلگرام کویرکده را دنبال کنید:

Telegram.me/kavirkade
تعداد بازدید:570

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *