نسل ۴.۵ اینترنت ایرانسل (+۴G) در ۱۲۱ شهر فعال است

ایرانسل اعلام کرد از فروردین امسال تا کنون، در ۱۲۱ شهر کشور نسل چهار و نیم اینترنت همراه (۴٫۵G یا +۴G) را راه‌اندازی کرده است.

ایرانسل در بیانیه‌ای خبری اعلام کرد که خدمات ۴٫۵G یا همان +۴G خود را در ۱۲۱ شهر سراسر کشور راه‌اندازی کرده است و کاربران این اپراتور می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

این اپراتور تلفن همراه،‌ «خدمات اینترنت پهن‌باند همراه (FDD-LTE یا همان LTE) خود را روی دو فرکانس ۱۸۰۰ و ۲۶۰۰ مگاهرتز ارائه می‌کند و این توانایی گوشی یا مودم کاربر در اتصال هم‌زمان به هر دوی این فرکانس‌ها است که آن را به ۴٫۵Gا(LTE-A یا +۴G) تبدیل می‌کند. تمامی این موارد؛ پایداری شبکه، افزایش پهنای باند و سرعت بالاتر اتصال کاربران به اینترنت را در بر خواهد داشت.»

ایرانسل این سرویس را در فروردین‌ماه امسال برای نخستین بار در ایران در شهرهای تهران و مشهد مقدس راه‌اندازی کرد و گسترش پرشتاب پوشش آن را مد نظر قرار داد. هم‌اکنون پس از گذشت کمتر از یک سال، این سرویس را در ۱۲۱ شهر ایران و در دسترس ایرانسلی‌ها قرار داده است.

فناوری +۴Gا(۴٫۵G یا LTE Advanced) تلفیقی از چند فناوری مختلف است که مهم‌ترین این فناوری‌ها با نام‌های Carrier Aggregation و MIMO شناخته می‌شوند. در این فناوری به‌جای اینکه موبایل یا دستگاه گیرنده پهنای باند خود را از یک فرکانس بگیرد، می‌تواند از چند فرکانس مختلف دریافت کند که این سبب می‌شود به‌جای نهایت سرعت ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه به نهایت سرعت ۱.۲ گیگابیت بر ثانیه دست یابد.

تعداد فرکانس‌های دریافتی توسط موبایل یا دستگاه دریافت‌کننده در فناوری ۴٫۵Gا(LTE-A یا +۴G) بستگی به مودم LTE آن دستگاه یا موبایل دارد. مودم‌های Cat 4 و پایین‌تر قابلیت استفاده از این فناوری را ندارند. اکثر مودم‌های همراه و تلفن‌های هوشمند دارای قابلت ۴G در سال‌های اخیر از دریافت‌کننده LTE cat 4 استفاده می‌کردند؛ اما از سال گذشته گوشی‌های پرچم‌دار و حتی گوشی‌های میان رده برندهای برتر موبایل از دریافت‌کننده‌های Cat 6 (با نهایت سرعت دریافت ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه) و Cat 9 (با نهایت سرعت ۴۵۰ مگابیت بر ثانیه)‌ استفاده می‌کنند.

پس برای دریافت اینترنت پرسرعت بر بستر فناوری ۴G، در هنگام انتخاب گوشی به نوع دریافت‌کننده LTE آن دقت کنید.

کانال تلگرام خبرنامه کویرکده را دنبال کنید: Telegram.me/kavirkade

عضویت در کانال تلگرام کویرکده

کانال تلگرام کویرکده را دنبال کنید:

Telegram.me/kavirkade
تعداد بازدید:259

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *