نجات جنگل ها از آتش سوزی توسط ربات ها

SAR

عملیات جستجو و نجات توسط یک ربات به نام SAR که یک ربات امدادگر هم نام دارد که عملیات خود را در محیط های  مختلف شهری و غیر شهری مثل جنگل ها و کوه ها و همچنین مناطق روستایی انجام می دهد مثلا در اتش سوزی جنگل ها این ربات به راحتی به داخل منطقه اتش رفته و خدمه ویا افرادی که در منطقه اتش به دام افتاده اند را نجات میدهد ربات SAR هم می تواند  بدون سرنشین و یا با سرنشین باشد.

کارایی SAR همچنین درمناطقی که مهمات منفجر نشده قرار دارد هم کارایی زیادی دارد یا محل هایی که الوده به مواد شیمیایی هستند مثل گازهای منو اکسید کربن و آکرولین که سمی است و برای انسان خطرناک است ولی   SAR به راحتی در این محیط رفته و کار امداد و نجات را انجام میدهد .

در سالهای اخیر اتش سوزی جنگل ها زیاد شده و همین باعث مشکلات زیست محیطی شده است . عوامل آتش زا در جنگل ها را میتوان زباله های غیر قانونی و پلاستیک ها و کودها و آفت کش ها دانست .

همچنین از انواع وسایل نقلیه بدون سرنشین می توان پهپاد ها را نام برد پهپاد ها ی کوچک بدون سرنشین که دارای سنسورهای حساس و حسگرهای قوی هستند و در آتش سوزی و انجام عملیات امداد و نجات  کارایی زیادی دارند با توجه به حسگرها و سنسورهای قوی خود افراد به دام افتاده را در هر قسمت از جنگل شناسایی کرده و به کمک آنها میروند .حتی افرادی که زیر شاخ و برگ درختان گرفتار شده اند و یا هر جای دیگر که با چشم نمی توان دید.

یا وقتی دود غلیظ جنگل را فرا گرفته است و کلا دیدی وجود ندارد از حسگرها و سنسورهای خود کمک میگیرند و حتی پهپادهایی هم هستند که می توان یک ربات SAR را روی ان قرار داد که آن ربات می تواند کیت های کمک های اولیه را به افراد به دام افتاده برساند و یا به انها  کمک کند و انها را از محل آتش نجات دهد و دور کند .

ما پهپاد های MOTW را داریم که حالت بالن دارند و خیلی سبک هستند و با گازهای هیبریدی کار میکنند .

پهپادهای VTOL  هواپیما هایی عمود پرواز با بال گردان های ثابت هستند این بهترین نوع است برای کمک به افراد گرفتار در دام و برای دور کردن انها از منطقه آتش وبردن آنها به منطقه امن و همچنین بهترین نظارت بر کیفیت هوا را دارند و حتی ارسال کیت کمک های اولیه.

کانال تلگرام کویرکده را دنبال کنید: Telegram.me/kavirkade

ویژگی پهپادها این است که دوربینی دارند که به طور خودکار زوم می کند و قابلیت چرخش در زاویه های مختلف را دارد و استقرار سریع دارد و انها را میتوان برای ارزیابی پزشکی قربانیان و حمل و نقل تجهیزات پزشکی و نقشه بر داری و شناسایی و بازرسی و تشخیص مقدار خسارت و تشخیص کیفیت هوا مورد استفاده قرار داد.

وسایل نقلیه بدون سر نشین برای مقابله با بلایا و زمین لرزه و انفجار و اتش سوزی جنگل ها و غیره توسعه زیادی یافته اند .

وسایل نقلیه بدون سرنشین (مثل پهپاد ها و SAR و غیره) دارای سنسورهای حساس هستند مثل سنسورهای الکترومغناطیسی و بینایی و مادون قرمز و همچنین سنسورهای شیمیایی که برای تشخیص مقدار مواد شیمیایی در منطقه جنگلی و یا جنگل آتش گرفته و غیره کاربرد دارند .نظارت بر انتشار آتش توسط ربات کوچک که شبیه تانک است به نام UGVs که کارش نقشه برداری لکه های جدید اتش و آگاهی از وضعیت و همچنین تخلیه محل (تخلیه افراد به دام افتاده) می باشد

در یک آزمایش که انجام شد یک منطقه جنگلی را خالی از هر گونه پوشش گیاهی کردند و متوجه شوند که انتشار آتـش در چه مدت زمانی طول می کشد و چگونه گسترش پیدا می کند و مرحله امداد و نجات در این مناطق چگونه است.

نویسنده:

محبوبه  عرب سلمانی (mahboobe.arabsalmani@gmail.com)

کانال تلگرام کویرکده را دنبال کنید: Telegram.me/kavirkade

عضویت در کانال تلگرام کویرکده

کانال تلگرام کویرکده را دنبال کنید:

Telegram.me/kavirkade
تعداد بازدید:411

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *