فرصت ها و ریسک های هوش مصنوعی در پزشکی و سلامت

هوش مصنوعی

 از هوش مصنوعی به صورت روز افزون در پزشکی وسلامت به کار گرفته می شود وتا کنون ۲۰۱۶ بیشترین تاثیر را تصویربرداری پزشکی داشته است .

این تکنولوژی ها قادر به اجرای اعمالی هستند که معمولا نیاز به ادراک و قضاوت انسان دارند .این خصوصیت ان ها را درزمینه های خدمات درمانی چالش برانگیز نموده است .

-تکنولوژی ها ی جدید هوش مصنوعی قادر به شناسایی کوچکترین علائم بیماری در تصویربرداری پزشکی به صورتی سریع تر و دقیق تراز انسان هستند .

یک مثال : الگوریتم یادگیری عمیق ارائه شده توسط PAC که علائم بیماری را درابعاد تصویربرداری پزشکی ازجمله (MRI – سی تی اسکن – سونوگرافی – اشعه ایکس ) شناسایی می نما ید .

کار این الگوریتم داده های حاصله ازتصویربرداری را با مقایسه با مجموعه های گسترده از داده های تصاویر گذشته شامل گزارشات پزشکی وتحقیقات ازمایشگاهی مفهوم دهی میکند .

این شرکت ادعا می کند که با استفاده از PAC به ۵۰ تا ۷۰ درصد نتایج موفقیت امیز بوده و۵۰۰۰۰ پنجاه هزاربارسریع تر درمقایسه با ان چه دررادیولوژیست ها به تنهایی انجام می دهند می باشد .

-دیگرحوزه ی مهم پزشکی که هوش مصنوعی در حال تاثیر گذاری بران میباشدتصمیم گیری بالینی بالاخص تشخیص بیماری است .

این تکنولوژی های هوش مصنوعی می توانند حجم های عظیمی از داده ها را در جهت تشخیص بیماری ها -هدایت تصمیمات بالینی (جذب نموده – تحلیل کرده – وگزارش دهند ) .

مثال : سیستم پیش بینی خطر و تحلیل مبتنی بر گراف چنین گزارش داده است که بیش از ۱۶۰ میلیون نکات اطلاعاتی استخراج شده از (کتب درسی – مقالات نشریات – مجموعه های داده های عمومی ودیگر موارد ) به منظورایجاد و ساخت نمایش های گراف یا نمودارهای هندسی راجع به اوضاع بیمارو بیماری ها به این سیستم متصل شده است . این دانش جدید می تواند در درک مبنای چند عاملی بیماری و هدایت توسعه ی درمان های جدید یاد گیرباشد .

داده های عظیم نیز نقشی برای ایفا دارا هستند.تکنولوژی های تکمیلی مانندپوشاک هوشمند پتانسیلی برای افزایش نیروی هوش مصنوعی پزشکی از طریق پیش بینی حجم های عظیم اطلاعات مرتبط با پزشکی که مستقیما ازکاربر جمع اوری شده است دارا هستند .

تاثیر مرکب این تکنولوژی ها (تصویربرداری پزشکی – تصمیم گیری بالینی – تشخیص بیماری ) وپوشاک هوشمند مارا درحرکت به سمت نیل به پزشکی فرا دقیق که روش نو ظهور برای درمان و پیشگیری بیماری هست کمک می نماید .

خودکار سازی عناصرفعا لیت پزشکی به این معنی است که پزشکان بالینی به صورت روزافزون زمان بیشتری را برای صرف کردن با بیماران خواهند داشت .در جایی که سلامت انسان یک مسئله ی حساس و حیاتی است تمرکز بیشتر بر موارد پیچیده تر – تفاسیربالینی وارتباطات با بیمارخواهد بود .-موضوع دیگربیمارستان ها .پزشکان . پرستاران معمولا اضافه کار داشته وبهره وری زمان وهزینه مسئله ای است که همواره مورد نیاز است. این حوزه ها می توانند از ورود هوش مصنوعی بهره ببرند و می بایست با همدیگر به جامعه ی تکنولوژی وپزشکی کمک کنند .

کانال تلگرام کویرکده را دنبال کنید: Telegram.me/kavirkade

خطرات هوش مصنوعی :

مجموعه بالینی – خدمات درمانی – اطلاعات راجع به بیماران – عالی ترین سطح دقت -اعتماد -امنیت وحریم خصوصئ را ملزم می گرداند. دقت همیشگی وپایدار- امری مهم در جهت حفظ اعتماد در تکنولوژئ می باشد .

هوش مصنوعی هنوزدرحالت ابتدایی خود قراردارد – در حالی که سیستم های هوش مصنوعی ممکن است بر اساس مجموعه های اطلاعاتی جامع ایجاد شده باشند -اما در مجموعه ی بیمارستانی امکان دارد با اطلاعات یا مسائلی روبرو گردند که اموزش راجع به ان ها ندیده باشند در نتیجه به صورت با لقوه دقت وقابلیت اعتماد ان ها را پائین اورده و امنیت بیمار را در معرض خطر قرار میدهند .

اطلاعات راجع به خطرات بالا مانند :ادرس -اطلاعات مالی – نام کامل – اطلاعات سلامت – محل اقامت – و…در خود قرار میدهند اگر چنین نرم افزارها یی که استفاده می کنیم تمام اطلاعات شخصی در انها قابل دسترس باشند باید در یک مجموعه پزشکی مورد حفاظت قرار بگیرند .

مضوع دیگرمی تواند جابه جا شدن اطلاعات بیماران توسط هکرها شود مثال : برداشتن عصوی از بیمارکه مشکلی کوچک داشته است که نمودار واطلاعات اولیه در پرونده وی می باشد ویا دادن اطلاعات اشتباه درزمان جراحی های بسیار حساس .

از ترکیب و ادغام استانداردها ی مربوطه دقت وامنیت قابل اعتماد هوش مصنوعی تضمین می شود .

اتحاد جهانی برای مراقبت از سلامت و ژنومیک با بیش از۳۷۵ موسسئه ی پیشرو دست به دست هم داده و در زمینه های (سلامت -تحقیقات -حقوق بیمار – علوم زندگی و تکنولوژی اطلاعات ) به مطا لعه و همکاری پرداختند تا پیشنهاداتی راجع به کاهش ریسک مرتبط ارائه دهند . لازم است اموزش پزشکی نیز برای پذیرش تکنولوژی های جدید ارتقا یابد  . باید یک اموزش تخصصی برای درک وکار با این تکنو لوژی ها در نظر گرفته وارائه گردد . امروزه سیستم های هوش مصنوعی درمراقبت از سلامت می تواند سخت و یا حتئ طاقت فرسا باشد .

با چنین تکنولوژی های چالش بر انگیز مانند هوش مصنوعی این امر اجتناب نا پذیر است که سیاست گذاران باید مادامی که این تکنولوژی هنوز جوان است تصمیمات خود را اخذ نمایند  .

تهیه کننده : عباسی (bbarani734@gmail.com)

کانال تلگرام کویرکده را دنبال کنید: Telegram.me/kavirkade

عضویت در کانال تلگرام کویرکده

کانال تلگرام کویرکده را دنبال کنید:

Telegram.me/kavirkade
تعداد بازدید:284

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *