درمان قطعی سکته مغزی به وسیله ی هوش مصنوعی

از جمله عوامل خطرساز سکته مغزی در درجه اول سن بیمار است. یعنی این که با بالا رفتن سن خطر سکته مغزی بسیار بیشتر از دوره جوانی می‌شود. عوامل دیگر موثر در افزایش سکته مغزی بالا رفتن سن ،فشار و چربی خون بالا، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های ارثی، سیگار، چاقی و… می‌شود.

سکته مغزی در کل دنیا دومین علت مرگ بشر و اولین علت از کارافتادگی است ، اما در کشورهای پیشرفته در حال حاضر سومین علت مرگ است .

در این میان به طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ درصد افرادی که به سکته‌های مغزی مبتلا می‌شوند در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند و ۶۰ تا ۷۰ درصد بیماران با درمان مناسب می‌توانند زندگی خوبی داشته باشند.

سکته مغزی یکی از علل عمده ناتوانی طولانی مدت و شدید جسمی است که معمولا افراد ۵۵ ساله و بزرگ‌تر در معرض خطر ابتلا به آن قرار دارند البته افزایش سن نباید ما را نگران کند، چراکه در حال حاضر افراد بسیاری با سابقه قبلی سکته مغزی زنده هستند و با سلامتی زندگی می‌کنند.

نکته مهم این است که در قدم اول از علائم سکته مغزی آگاهی داشته باشیم و به محض مواجه با آنها سریع دست به‌کار شده و فورا به پزشک مراجعه کنیم، به این ترتیب می‌توانیم از بروز یک سکته وسیع مغزی پیشگیری و جانمان را نجات دهیم.

بد نیست بدانید سکته مغزی در واقع زمانی رخ می‌دهد که یک رگ خونی تغذیه‌کننده مغز، دچار پارگی یا انسداد شود بنابراین آن قسمت از مغز که توسط رگ مسدود شده  و همچنین بخشهایی از بدن که توسط آن قسمت از مغز کنترل می‌شود، دیگر کار نمی‌کنند.

واضح است تشخیص سکته مغزي در حالي که بيمار خواب است، دشوار است.

مي دانم که زمان شروع سکته مغزي بسیار مهم و پر اهمیت است زیرا ۳ یا ۴ساعت بعد از شروع سکته باید دارویی بنامAlteplase)  ضد ترومبولیتیک )  تجویز شود و در حالی که سکته مغزی رخ میدهد اندام هایی مثل بازو ها و پا ها و… را تحت تاثیر قرار میدهد و اندام ها عملکرد طبیعی خود را از دست میدهند بنابراین باید در طول شبانه روز بر اندام ها نظارت داشته باشیم برای این کار از علم هوش مصنوعی استفاده میکنیم به طور مثال یک تشک فیزیکی تعبیه میکنیم ک درون آن یکسری سنسور بنام magnetoelastic قرار دارد که سنسور ها تمام حرکات فرد بیمار را تحت نظر دارند و واگر حرکات غیر طبیعی از بیمار ببینند از طریق application تلفن همراه آن به اورژانس یا پزشک و اطرافیان اطلاع داده که فرد مورد نظر سکته کرده است .

انا احمدی (ana.ahmadi9090@gmail.com)

کانال تلگرام کویرکده را دنبال کنید: Telegram.me/kavirkade

عضویت در کانال تلگرام کویرکده

کانال تلگرام کویرکده را دنبال کنید:

Telegram.me/kavirkade
تعداد بازدید:447

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *