درمان اوتیسم به وسیله هوش مصنوعی

اوتیسم یک اختلال رشد است که در سه سال اول زندگی ظاهر می گردد این بیماری با تاثیر بر روی مغز کودک ،رفتارهای اجتماعی و مهارت ارتباط برقرار کردن را مختل میکند .

نداشتن ارتباط چشمی ، پرهیز از در آغوش گرفتن ،تاخیر در به کلام آمدن ، عدم توجه به مسیری که دیگران به ان اشاره میکنند، ناتوانی در ابراز احساسات از قبل درد ،گرسنگی ،سرما و … حرکات تکراری مداوم از قبیل چرخیدن، نوک پا راه رفتن، روشن و خاموش کردن کلید برق، … خنده و گریه بی‌دلیل، عدم توجه به شنیدن نام خود، عدم توجه به کودکان دیگر، بازیهای غیرمعمول با اسباب‌بازی‌ها و وسایل، توجه به وسایل چرخنده چون لباس‌شویی و پنکه، اختلالات خواب، اختلال یادگیری، مقاومت در برابر تغییرات محیط و عادت غذایی ….

طیف اوتیسم بسیار گسترده‌است، گاه حتی ۲ نشانه از موارد فوق نشان دهنده اختلال اوتیسم می‌باشد. غربالگری معمولاً از ۱۸ ماهگی تا ۳ سالگی انجام می‌شود. اوتیسم بیماری نیست و درمان ندارد. اوتیسم یک تفاوت است و شدت و ضعف دارد. اغلب کودکان طیف اوتیسم، در یک یا ۲ زمینه استعداد فوق العاده دارند. در صورت تشخیص به موقع و آموزش صحیح، فرد دارای اوتیسم نه تنها به تعامل لازم به اجتماع می‌رسد، بلکه می‌تواند در زمره افتخارآفرینان جامعه قرار گیرند.

اوتیسم پایان دنیای ما نیست….

شروع یک دنیای جدید است….

درمان اوتیسم و هوش مصنوعی 

درمان کودکان مبتلا به اوتیسم به کمک یک ربات انسان‌نما امکان پذیر شد. کودکان مبتلا به اوتیسم دارای مشکلات عدیده‌ای در ابراز احساسات هستند و معمولا از مهارت‌های اجتماعی کافی برخوردار نبوده و هنگام برقراری ارتباط با دشواری‌های زیادی روبرو هستند.به منظور کمک به درمان این دسته از کودکان، گروهی از محققان با بهره‌گیری از هوش مصنوعی، رباتی اختراع کرده‌اند که می‌تواند در آموزش حالات چهره به آن‌ها کمک شایان توجهی بکند.

تکو نام این ربات انسان‌نما است و با استفاده از یک تقویت کننده عملیاتی نصب شده روی یک هدست یا سرپوش، به کمک الکترودهای ثبت سیگنال، امواج مغزی را شناسایی می‌کند. سپس این امواج به یک کامپیوتر ارسال شده و در آنجا به اطلاعاتی ترجمه می‌شوند که یک روانشناس و یا متخصص علوم اعصاب، قادر است آن‌ها را تفسیر کند.

نحوه کار این ربات توسط دیوید سیلوا بالدراس، پژوهشگر ارشد در علوم مهندسی از پردیس دانشگاه Tec de Monterrey در مکزیکوسیتی، این گونه شرح داده است که این ربات، تنها مقاصد خاصی را تشخیص می‌دهد مانند حرکت دادن دست، اما قادر به خواندن افکار نیست و اگر حالت غم و اندوه را در چهره کودک شناسایی کند، عملکرد خود را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که احساس کودک را تلطیف نماید.

یکی دیگر از اعضای این تیم پژوهشی که در اختراع ربات تکو سهیم بوده است، دکتر دمی گراماتیکو، روانشناس بالینی است، وی توضیح می‌دهد که کودکان مبتلا به اوتیسم از رفتار سایر انسان‌ها بسیار تأثیر می‌پذیرند و همین موجب بروز اضطراب و تشویش در آن‌ها می‌شود چرا که این رفتارها غیر قابل پیش‌بینی هستند، در حالی که یک ربات می‌تواند قابل پیش‌بینی ساخته شود. او می‌افزاید: «ما مشاهده کرده‌ایم که این فناوری توجه کودکان را به خود جلب کرده و با استفاده از ابزارهای فناورانه، سطح اضطراب‌ آن‌ها را کاهش می‌دهد.»

محققان بر این باورند که ربات‌ها در آموزش و پرورش، پیشرفت رفتاری و سخن گفتن کودکان مبتلا به اوتیسم، نقش مؤثری دارند.

نویسنده:

طرابادی ()

کانال تلگرام کویرکده را دنبال کنید: Telegram.me/kavirkade

عضویت در کانال تلگرام کویرکده

کانال تلگرام کویرکده را دنبال کنید:

Telegram.me/kavirkade
تعداد بازدید:623

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *