آموزش xcode-swift

اپل بامعرفی Xcode در نظر دارد به توسعه دهندگان برنامه های کاربردی مکینتاش و ای اواس کمک کند. مسلما، بدون چنین محیط قدرتمند، مرتب و یکپارچه ایی (IDE) فضای پر رونقی که در فروشگاه app store وجود دارد فراهم نمی شد.

 

xocde چیست؟

همه توسعه دهندگان برنامه، صرف نظر از پلت فرمی که در آن برای توسعه استفاده می کنند، نیار به ابزارهایی برای تبدیل ایده های خود به برنامه کاربردی دارند به گونه ایی که به آسانی در دسترس میلیونها نفر از مردم قرار گیرد. اپل این قاعده مستثنی نیست و مجموعه قدرتمند از ابزارهای توسعه  فراهم می کرده است.این ابزار در یک بسته نرم افزاری به نام Xcode گرداوری شده است.
Xcode همه چیزهایی که شما برای ایجاد، تست، استقرار و توزیع (create, test, deploy, distribute)  برنامه های کاربردی برروی سیستم عامل iOS و MacOS نیاز دارید فراهم می کند.
با انتشار iOS 10 و xcode 8 ، اپل هم  تغییرات اساسی که نسبت به نسخه های قبلی در سیستم عامل و هم در Xcode ایجاد شده را اعمال کرده است. یکی از تحولات مهم در دو سال گذشته  معرفی زبان اختصاصی خود به نام سویفت بوده است. هدف از این کتاب راهنمایی شما در آشنا شدن  با Xcode 8 می باشد. به این امید که شما اعتماد به نفس بیشتری  برای ایجاد  برنامه های کاربردی  جدید برای IOS و MacOS بدست بیاورید.

اگر چه Xcode  در درجه اول برای توسعه دهندگان برنامه های iOS و MacOS ایجاد شده بود، ولی از  c++ , c , java  ریشه گرفته است. Xcode برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ منتشر شد،  تا به حال شش نسخه  اصلی ایجاد شده است.

سویفت چیست؟

قبل از WWDC 2014، کنفرانس جهانی توسعه ای اپل، اگر شما یک پروژه در Xcode تهیه می کردید، کدی که  پشت آن  بود با زبان برنامه نویسی  Objective-C نوشته شده بود. در WWDC14، اپل از یک زبان برنامه نویسی جدید و بسیار کارآمد به نام سویفت پرده برداری کرد. این زبان جدید تا حد زیادی میزان کدهای مورد نیاز برای رسیدن به نتایج مشابه در Objective-C را کاهش می داد. سویفت به مراتب نرمتر از زبان Objective-C است و  ساختار بسیار شبیه به پایتونPython دارد.

 خوش آمدید به Xcode متعلق به به سویفت حتی بیشتر جذاب، اپل نیز یک قطعه جدید از نرم افزاری به نام سویفت زمین بازی با Xcode معرفی ۶٫ زمین بازی شما می دهد توانایی برای آزمایش با قطعات کد برای دیدن نتیجه بدون قرار دادن آنها را به برنامه خود را، به این معنی که شما یک گودال ماسهبازی کد که در آن سعی کنید چیزهای مانند حلقه و یا عبارات منظم و فورا نتیجه را ببینید. سویفت به سرعت توسعه داده است، هنوز روزهای اولیه از سویفت دشوار بود به عنوان اپل به طور منظم تغییر چگونه زبان و کامپایلر کار کرده است. کد که در یک نسخه از Xcode متعلق معتبر نامعتبر شد در یک وضعیت عالی برای نویسندگان به دنبال ارسال نامه کتاب چاپ در مورد زبان بعدی است. خوشبختانه، در حال حاضر در نسخه ۳٫۰ در زمان نوشتن این مقاله، سویفت ادامه داده است به منظور توسعه و همچنین تثبیت یک معامله بزرگ. در سال ۲۰۱۵، اپل از زبان برنامه نویسی سویفت ساخته شده و در حال حاضر برای لینوکس در دسترس است. سر را به https://swift.org برای پیدا کردن اطلاعات بیشتر در مورد زبان و برای ارتباط با جامعه توسعه. رفتن منبع باز گسترش داده است و موجب توسعه ی سویفت، با سازمان های بزرگ مانند IBM به بزرگترین همکاران آن است. هدف از این کتاب به شما یاد می دهد که چگونه برای ایجاد برنامه های با استفاده از Swift در Xcode متعلق به ۸ آن است که یک راهنمای قطعی زبان سویفت است. اپل، با این حال، یک کتاب رایگان است که یک راهنمای قطعی به زبان برنامه نویسی سریع و ساخته شده است آن را از طریق iBooks و در دسترس را منتشر کرده است. iBooks و جستجو برای برنامه نویسی سویفت و یا بازدید از https://itunes.apple.com/us/book/swift-programming-language/id881256329؟mt=11. اگرچه شما با استفاده از سویفت نسخه ۳، من فقط به آن را برای این دوره از کتاب اشاره به عنوان سویفت.


نوشته شده توسط  

لقمان کاکی 

log.bhp@gmail.com

عضویت در کانال تلگرام کویرکده

کانال تلگرام کویرکده را دنبال کنید:

Telegram.me/kavirkade